Suché oči

Syndrom suchého oka

Zrakem přijímáme více než 80 % všech informací. Oči jsou hlavním smyslovým orgánem, který nás spojuje s okolím. Zároveň jsou nejexponovanějším smyslem, na nějž má vliv množství faktorů životního a pracovního prostředí. Kdy je tedy ten správný čas začít se starat o svoje oči? Odpověď je jednoznačná: kdykoliv. Čím dříve, tím lépe, pravidelně každý den.
Syndrom suchého oka je v dnešní době jedním z nejčastějších onemocnění. Postihuje více než 20 % populace, patří mezi civilizační choroby. Je charakterizován sníženou tvorbou slz nebo jejich zvýšeným odpařováním z povrchu oka. Dochází při něm k poruše omývání povrchu oka slzami, a proto je rohovka méně chráněna a vysychá. Pacienti s tímto syndromem si obvykle stěžují na únavu očí, pocit cizího tělíska či písku v oku, dráždění, svrbění, pálení, zčervenání, světloplachost, případně na přechodné poruchy vidění v průběhu dne. Během dne se jim mění zraková ostrost. Neléčené suché oko může vážně poškodit zrak. Při prvních příznacích je rozumné zajít do lékárny a koupit si umělé slzy určené k léčbě suchého oka. Umělé slzy bychom měli mít neustále u sebe a aplikovat je, jakmile to oko potřebuje.
Přesný návod neexistuje. Někomu uleví jedna kapka, jinému tři. Umělé slzy oči zvlhčí a zároveň odplaví nežádoucí částečky, oko nepoškodí, předávkování nehrozí. Pokud problém přetrvává, je třeba navštívit očního lékaře. Paradoxně se suché oko může projevovat nadměrným slzením. V tomto případě nejde o poruchu množství, nýbrž kvality slz. Pak jsou nejvhodnější umělé slzy, které posilují všechny vrstvy slzného filmu (např. Sensivit s vitaminy A a E).

Rizikové faktory

Za vysychání očí může mnoho faktorů. Počítače, televizní obrazovky, umělé osvětlení, klimatizace, kontaktní čočky, cestování letadlem, zakouřené místnosti, vítr, znečistěné prostředí. Pod tyto problémy se častokrát podepisuje také stárnutí, hormonální změny (těhotenství, menopauza), užívání léků (antikoncepce, antidepresiva, antihistaminika, diuretika) stejně jako některé choroby (cukrovka, onemocnění štítné žlázy, autoimunitní onemocnění).
I když není možné vliv těchto faktorů na oči úplně vyloučit, lze mnohé rizikové faktory alespoň minimalizovat, ať už úpravou pracovního prostředí nebo zdravým životním stylem a samozřejmě každodenní péčí o oči.

DESATERO pro zdravé oči:
  1. chraňte si je kvalitními slunečními brýlemi
  2. absolvujte pravidelné kontroly u očního lékaře
  3. vhodně si upravte pracovní prostředí a režim práce
  4. vědomě mrkejte
  5. dodržujte pitný režim
  6. vyhýbejte se dlouhodobému pobytu v zakouřených a klimatizovaných místnostech
  7. používejte zvlhčovače vzduchu
  8. pohybujte se denně na čerstvém vzduchu
  9. zajistěte očím potřebný přísun vitaminů a minerálů
  10. při pocitu suchých očí používejte umělé slzy